Міжнародний семінар “Контроль над озброєннями в Європі: нові виклики та перспективи для стратегічної стабільності”

15-16 жовтня 2021 року Одеський центр нерозповсюдження провів семінар та круглий стіл «Контроль над озброєннями та Європа: нові виклики та перспективи стратегічної стабільності».

Трансформація світового ядерного порядку кардинально змінили стратегічну стабільність. З одного боку, контроль над ядерними озброєннями увійшов у фазу кризи, особливо після розпаду Договору про РСМД, тоді як Новий СНВ залишається останньою двосторонньою угодою про контроль над ядерними озброєннями.

З іншого боку, стратегічна стабільність втрачає свою двосторонню конфігурацію. Впровадження нових акторів із найрозвиненішими бойовими системами (ядерними та/або звичайними), а також з новими ракетними технологіями, такими як звичайна зброя великої дальності з точним наведенням, призводить до руйнування майбутнього комплексу стримування та стратегічної стабільності в старому розумінні. Ситуація в Європі істотно погіршується через звуження архітектури безпеки: ситуація навколо ЗЗСЄ та Договорів про відкрите небо, політичні конфлікти, недостатність системи заходів зміцнення довіри та неспроможність просунутися у розробці Віденського документа з 2011 року.

У цьому середовищі Європа, яка раніше була частиною структури стратегічної стабільності, опинилася на роздоріжжі. Сьогодні вона продовжує дотримуватися знайомих рамок, доручаючи військово-політичний портфель НАТО і залишаючи решту порядку денного самому ЄС. Тим не менш, є ідеї щодо розвитку європейського «захисного обличчя».

Група експертів з різних інституцій, які брали участь в обговоренні: Вільям Альберк (IISS, Німеччина), Микола Бєлєсков та Олексій Їжак (НІСД, Україна), Александр Греф (Університет м. Гамбург, Німеччина), Бенджамін Откувертюр (Fondation pour la recherche stratégique, Франція), Том Маккейн (European Leadership Network, Велика Британія), Том Зауер (Університет м. Антверпен, Бельгія),Ганна Шелест (Рада зовнішньої політики “Українська призма”, Україна), Петр Топічканов (SIPRI, Швеція), Тімоті Райт (IISS, Велика Британія), Шебнем Удум (Університет Хасетепе, Туреччина), Поліна Сіновець та Ірина Максименко (OdCNP, Україна).

На семінарі було розглянуто низку важливих, можливо, навіть спірних питань, особливо у світлі вибору, перед яким стоїть Україна, держава, яка прагне стати членом як НАТО, так і ЄС:

Зокрема,

  • Якщо Сполучені Штати відмежовуватись і надалі, як буде реалізовано розширене ядерне стримування для Європи?
  • Чи може Європа, фактично, взяти на себе «стратегічну автономію» в обороні?
  • Як європейці можуть контролювати озброєння, коли США не керують цими зусиллями, і яку роль можуть відігравати європейські країни?
  • Чи мають європейці сприяти порятунку старої структури контролю над озброєннями чи спрямувати свої зусилля на створення окремого полюса в новому середовищі?
  • Чи варто їм приєднатися до гонки озброєнь ракетних технологій чи очолити режими контролю та обмеження?
  • Як Європа має реагувати на американо-російське прискорення гонки озброєнь і можливість нових розгортань на континенті?
  • Як крах стратегічної стабільності впливає на архітектуру регіональної безпеки і, зокрема, на Чорноморський та Балтійський регіони?