Близький Схід та Іран: Публікації

ЄС та іранська ядерна програма: чи Венера слабкіша за Марс?

Поліна Синовець та Валерія Гергієва (англійською мовою)

Стаття зосереджена на ролі ЄС у вирішенні кризи навколо іранської ядерної програми. Вона охоплює період, починаючи з 2003 року, коли була розкрита іранська ядерна програма, і розділена на п'ять етапів залучення європейських держав до врегулювання ірнаської кризи. П'ятий етап все ще триває і демонструє спроби ЄС врятувати Спільний всеосяжний план дій після виходу США. Одним із поточних механізмів, згаданих у цій статті, є INSTEX, спрямований на торгівлю з Іраном в обхід санкцій США.

Завантажити

Шлях Ірану до зірок та міжнародна безпека

Олександр Чебан (англійською мовою)

Стаття висвітлює міжнародні та безпекові аспекти іранської космічної програми, яка є досить успішною, незважаючи на економічні санкції. У статті розглядається, як запуск іранських супутників з іранської території в 2009–2020 рр. може прискорити програму будівництва міжконтинентальних балістичних ракет (МБР) Ірану та як потенційна загроза іранських МБР може вплинути на безпеку країн НАТО, країн Близького Сходу та інших ключових гравців на міжнародній арені. Також розкривається співвідношення між іранськими космичною та ядерною програмами. У статті будуть розглянуті міжнародні зусилля щодо зменшення викликів безпеці, що виникають внаслідок іранської космічної програми, та подальші перспективи її розвитку.

Читати повну статтю

Проблема суспільства та ринку в контексті ядерної програми Ірану: теоретичний аспект

Олександр Чебан

У статті розглядається вплив взаємодії між інститутами ринку та суспільства в Ірані на його ядерну програму, аналізується, як економічні фактори та відношення до них з боку іранського народу обумовлює ядерну політику Тегерану.

Іранська ядерна програма як виклик режиму ядерного нерозповсюдження на Близькому Сході

Олександр Чебан

В статті розглядається можливий вплив подальшого розвитку ядерної програми Ірану на ситуацію із режимом ядерного нерозповсюдження на Близькому Сході, а також аналізуються мож-ливі шляхи вирішення проблеми.

Завантажити

Стратегічна культура як фактор впливу на ядерну політику Ірана

Олександр Чебан

У статті розглядається феномен стратегічної культури як явища, яке впливає на ядерну політику держав, у контексті ядерної програми Ірану. У статті аналізуються культурні, історичні та ментальні фактори, які формують стратегічну культуру Ірану і впливають на прийняття політичних рішень, що стосуються розвитку іранської ядерної програми. На основі аналізу іранської стратегічної культури у статті здійснюється прогноз щодо подальшого розвитку ядерної програми Ірану.

Завантажити

Ядерний нуль в міжнародних відносинах

Олександр Чебан

Стаття присвячена аналізові проблеми ядерного роззброєння, вивченню різних поглядів стосовно ідеї ядерного нуля. В статті також розглянуті можливі заходи зміцнення ядерної безпеки у найближчому майбутньому до реалізації ідеї ядерного нуля.

Завантажити

Ядерні програми Індії та Пакістану: "ефект доміно" чи трансформація режиму нерожповсюдження?

Валерія Лозова

У статті аналізується необхідність у пошуку виходу з кризової ситуації, що склалася з існуванням де-факто володарів ядерної зброї поза «ядерною п’ятіркою», закріпленою ДНЯЗ в режимі нерозповсюдження. Крім того, підкреслюється доцільність вивчення мотивів, що підштовхують країни до набуття і збереження ядерного статусу з метою розробки нових ідей у сфері нерозповсюдження. За підсумками дослідження можна сказати, що між Індією і Пакистаном була створена перша регіональна система ядерного стримування. А Індія, в свою чергу, є, на наш погляд, найбільш цікавим прикладом у якості потенційного піонера нової архітектури ядерного нерозповсюдження.

Завантажити

Причини підписання Женевської ядерної угоди з Іраном у листопаді 2013 р.: теоретичний аспект

Автор: Олександр Чебан

У статті аналізуються причини, які спонукали Іран підписати у листопаді 2013 р. у Женеві тимчасову угоду про обмеження своєї ядерної програми, яка тривалий час була одним із головних джерел нестабільності у світі. Причини підписання Іраном та шісткою міжнародних посередників Женевської ядерної угоди розглядається у статті крізь призму теорії міжнародних відносин, окремі напрями якої пояснюють, чому держави набувають або відмовляються від набуття ядерної зброї.

Завантажити