Європейська безпека: Публікації

Ядерна стратегія НАТО: зміна концепції чи зміна обставин?

Тетяна Мельник

У статті розглядаються різні внутрішні та зовнішні змінні, які впливають на процес формування стратегії в Організації Північноатлантичного договору. Дослідження базуються на розсекречених документах з 1949 по 1968 і некласифікованих стратегіях з 1991 року. «Холодна війна» та «після холодної війни» - це звичайні способи звернення до років після закінчення Другої світової війни. Тим часом, ці два періоди не є однорідними і включають дуже різні під-періоди з унікальною динамікою та умовами. Питання ядерного стримування та нерозповсюдження є основними упродовж цих часів, але питання балансу всередині цієї пари стає вирішальним. Нинішня ситуація не є винятком. Система євроатлантичної безпеки стикається з численними новими і старими проблемами безпеки. Це здатність знайти адекватну відповідь, пристосуватися до мінливого середовища та узгодити нову спільну стратегію на порядку денному.

Читати повний текст статті англійською мовою.

Відповідь західної цивілізації на сучасні безпекові виклики за законом виклика/відповіді та роль ядерного стримування

Тетяна Мельник

Західна цивілізація існує не одне століття і пройшла нелегкий шлях бо­ротьби за своє існування. Наразі вона стикається із цілим комплексом но­вих і старих загроз. В даній статі проводиться аналіз закону виклику/відповіді А. Тойнбі та його подальшої модифікації в рамках синергетич­ного підходу. Розглядаються основні безпекові виклики та спроби знайти адекватну відповідь, в тому числі із застосуванням ядерного стримування, задля збереження західної цивілізації.

Читати статтю.

Основні характеристики і тенденції міжнародного тероризму

Тетяна Мельник

Тероризм на сьогодні є справжньою глобальною проблемою. Маючи довгу історію, цей виклик зазнав значних трансформацій, що створює певні складності його ідентифікації. Описуючи його характеристики, можна виділити певну класифікацію за окремими аспектами. Особливостями сучасного тероризму є глобальний характер, більша самостійність, вміння пристосовуватись, мережева структура, використання екстремістського тлумачення ісламу.

Читати статтю російською мовою.

Український чинник зовнішньої політики Європейського Союзу відносно держав Східного партнерства: виклики 2014 року

Ірина Максименко

В статті розкриваються чинники, що визначають східноєвропейський вимір зовнішньої політики Європейського Союзу, акцентовано увагу на безпековому питанні. З урахуванням сучасної політики Росії відносно західних незалежних держав та «української кризи» визначаються нові виклики та загрози безпеці в регіоні Східного партнерства та аналізується їхній вплив на подальшу трансформацію зовнішньої політики ЄС у східному напрямку.

Завантажити