Україна в системі ДНЯЗ: Публікації

Ворог біля воріт: сучасні виклики міжнародної безпеки та архітектура режиму нерозповсюдження

Поліна Сіновець

Останнє десятиліття стала критичною для режиму нерозповсюдження ядерної зброї. Очевидні три основні тенденції, які помітно підривають стабільність режиму ДНЯЗ на сучасному етапі.

По-перше, це криза гарантій безпеки, що даються державам в обмін на їх ядерне роззброєння або утримання від ядерного вибору. З 2014 року така тенденція наростає. З одного боку, в 2014 році світ став свідком порушення Будапештського меморандуму Росією шляхом анексії Криму і продовження гібридної війни на Донеччині. З іншого, вихід США зі Спільного плану дій з Іраном фактично поклав кінець існуванню СВПД і відповідно в черговий раз продемонстрував хиткість гарантій, даних державі з метою її денуклеаризації під егідою режиму ДНЯЗ.

По-друге, зростання ролі ядерної зброї як елемента політичного тиску на прикладі Російської Федерації, для якої даний вид озброєнь сьогодні це не атрибут війни, а елемент повернення політичного престижу шляхом шантажу й утримання НАТО від відновлення порушеного Москвою status quo. Своєрідно російський шлях намагається повторити КНДР, розуміючи, що ядерний козир може стати не тільки запорукою виживання політичного режиму Пхеньяну, але і в подальшому створити основу для об’єднання Корейського півострова під егідою одного центру сили. Як результат, ядерна зброя набуває роль ключового елемента діалогу між КНДР і США, що, врешті-решт, здатне спонукати Вашингтон на розгортання своїх ядерних озброєнь в регіоні.

По-третє, поява Договору про заборону ядерної зброї (ДЗЯЗ), який пропонує шлях, альтернативний ДНЯЗ, що не тільки безпосередньо заявляє про неефективність останнього, а й загрожує розколоти його шляхом відвертої демонстрації дискримінаційного характеру документа. Як результат, очікувано зниження довіри до ДНЯЗ на тлі недостатнього підтримання ДЗЯЗ, що зрештою призведе до делегітимізації обох і вакууму договірної бази в сфері обмеження розповсюдження ядерної зброї і технологій.

Читати статтю англійською мовою.

Смерть контролю над озброєннями: наслідки для України

Поліна Сіновець

У лютому цього року ми стали свідками справжнього погіршення контролю над озброєннями. Сполучені Штати оголосили про вихід із Договору РСМД через передбачувані систематичні порушення Росією. Москва заперечувала будь-які порушення, в свою чергу звинувачуючи Вашингтон у порушенні міжнародних угод.

Під час СРСР Україна володіла ракетним потенціалом, а згодом стала членом Договору РСМД, який обмежував ці можливості. Одним із результатів нинішньої ситуації є те, що тиск на Україну як з боку Росії, так і з боку Заходу (НАТО) безперечно збільшиться.

Читати текст PONARS Memo англійською мовою.

Стенограма круглого столу "Українська криза - чи впливає вона на режим нерозповсюдження ядерної зброї?"

Поліна Сіновець

Дозвольте мені почати наш круглий стіл, який присвячений наслідкам і впливові української кризи на режим ДНЯЗ. Я дуже рада бачити вас усіх тут. На мою думку, українська криза відіграє велику роль у трансформації системи міжнародних відносин після закінчення холодної війни. Я думаю, що це одна з ознак того, що система знаходиться в кризі. Ми зібрались тут, щоб це обговорити. Мені здається, що це велика і цінна можливість для нас почути думки блискучих учених з різних країн. Дійсно прекрасно, що ми всі тут і можемо обмінятися думками.

Детальніше...