Ворог біля воріт: сучасні виклики міжнародної безпеки та архітектура режиму нерозповсюдження

Поліна Сіновець

Останнє десятиліття стала критичною для режиму нерозповсюдження ядерної зброї. Очевидні три основні тенденції, які помітно підривають стабільність режиму ДНЯЗ на сучасному етапі.

По-перше, це криза гарантій безпеки, що даються державам в обмін на їх ядерне роззброєння або утримання від ядерного вибору. З 2014 року така тенденція наростає. З одного боку, в 2014 році світ став свідком порушення Будапештського меморандуму Росією шляхом анексії Криму і продовження гібридної війни на Донеччині. З іншого, вихід США зі Спільного плану дій з Іраном фактично поклав кінець існуванню СВПД і відповідно в черговий раз продемонстрував хиткість гарантій, даних державі з метою її денуклеаризації під егідою режиму ДНЯЗ.

По-друге, зростання ролі ядерної зброї як елемента політичного тиску на прикладі Російської Федерації, для якої даний вид озброєнь сьогодні це не атрибут війни, а елемент повернення політичного престижу шляхом шантажу й утримання НАТО від відновлення порушеного Москвою status quo. Своєрідно російський шлях намагається повторити КНДР, розуміючи, що ядерний козир може стати не тільки запорукою виживання політичного режиму Пхеньяну, але і в подальшому створити основу для об’єднання Корейського півострова під егідою одного центру сили. Як результат, ядерна зброя набуває роль ключового елемента діалогу між КНДР і США, що, врешті-решт, здатне спонукати Вашингтон на розгортання своїх ядерних озброєнь в регіоні.

По-третє, поява Договору про заборону ядерної зброї (ДЗЯЗ), який пропонує шлях, альтернативний ДНЯЗ, що не тільки безпосередньо заявляє про неефективність останнього, а й загрожує розколоти його шляхом відвертої демонстрації дискримінаційного характеру документа. Як результат, очікувано зниження довіри до ДНЯЗ на тлі недостатнього підтримання ДЗЯЗ, що зрештою призведе до делегітимізації обох і вакууму договірної бази в сфері обмеження розповсюдження ядерної зброї і технологій.

Читати статтю англійською мовою.