Проект: Одеська Літня школа з питань нерозповсюдження

Шведська Агенція радіаційної безпеки є однією з провідних структур, що активно підтримує освітні та навчальні заходи в сфері нерозповсюдження та ядерної безпеки. Починаючи з 2009 року Інститут соціальних наук Одеського національного університету імені І.І. Мечникова спільно зі Шведською Агенцією радіаційної безпеки проводять міжнародні літні школи з питань нерозповсюдження, ядерної безпеки та захищеності.

Метою школи є вдосконалення знань з нерозповсюдження, розвиток аналітичних та дослідницьких навичок, встановлення контактів між учасниками та регіонами. Це сприятиме створенню спільноти з нерозповсюдження, що складатиметься з нового покоління фахівців в галузі нерозповсюдження. За ці роки було проведено шість літніх шкіл, участь в яких приймали понад ста студентів, молодих науковців та експертів з Грузії, Молдови, Польщі, Росії та України.

Лекції учасникам читають провідні експерти з Європи та Сполучених Штатів, представники провідних міжнародних та українських організацій і структур з нерозповсюдження та безпеки. Серед них варто пригадати Ларса ван Дассена, керівника Управління з міжнародних зв'язків Шведської агенції радіаційної безпеки, Томаса Йонтера, професора Стокгольмського університету, Роберта Келлі, колишнього директора МАГАТЕ, Сергія Галаку, професора Київського інституту міжнародних відносин, КНУ імені Тараса Шевченка, Григорія Перепелицю, професора, директора Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії України, Поліну Сіновець, доцента кафедри міжнародних відносин ОНУ, а також керівника Одеського центру з питань нерозповсюдження, Микиту Перфілʼєва, члена Підготовчої комісії Організації договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань, Олену Сокову, екс-викнавчого директора Віденського центру з роззброєння а нерозповсюдження, зараз заступника директора Центру вивчення проблем нерозповсюдження імені Джеймса Мартіна (CNS), Миколу Сокова, провідного експерта Віденського центру з роззброєння а нерозповсюдження, Геннадія Варяничко, Виробниче підприємство «Південний машинобудівний завод» (ПІВДЕНМАШ), Сергія Кондратова, провідного експерта, Управління з ядерної політики та безпеки Національного інституту стратегічних досліджень, Людмилу Зенюк та Оксану Фазлі з Державного комітету ядерного регулювання, Віна Боуена, директора Центру з наукових та без пекових досліджень, Кінгс Колледж міста Лондон, Марка Хіббса, експерта, Програма ядерної політики Фонду Карнегі, Ліну Гріп, експерта, Програма європейської безпеки, Стокгольмський інститут дослідження проблем миру, Даурена Абена, провідного експерта Казахстанського інституту стратегічних досліджень.

Окрім лекцій учасники школи беруть участь в симуляціях, обговоренні тематичних завдань та міжнародних документів, а також роблять власні презентації.

Перша школа була присвячена аналізу місця України в глобальній системі нерозповсюдження та контролю над озброєнням, вивченню політичних та технічних напрямків. Наступні школи висвітлювали актуальні питання сучасного режиму нерозповсюдження, виклики та загрози безпеці та ДНЯЗ, аналізували перспективи світу без ядерної зброї та інші ключові питання міжнародної безпеки. Значна увага приділялася ролі міжнародних акторів в підтримці ядерної стабільності та безпеки.

Так, у 2010 році учасники школи разом з експертами обговорювали можливості та ризики ядерного ренесансу; у 2012 р. політичні та технічні аспекти глобального ядерного нуля; у 2013 році темою школи стало глобальне ядерне та ракетне розповсюдження та його вплив на Україну.

Summer School

Для практичного осмислення лекційного матеріалу учасники відвідали Музей ракетних військ стратегічного призначення (Миколаївська область, Україна).

Summer School

У 2014 році обговорювалися регіональні виклики ядерному нерозповсюдженню та ядерній безпеці.

Summer School

У 2015 році VI Одеська літня школа з питань нерозповсюдженнявідбулася на базі Одеського національного університету. Summer School

З урахуванням найсучасніших глобальних та регіональних процесів формувалася програма шостої літньої школи. Учасники дискутували щодо комплексного впливу українсько-російського конфлікту на режим нерозповсюдження, роззброєння та ядерний ренесанс. Студенти Літньої школи так оцінили обрану тему:

  • “Дуже до часу, актуально й корисно”;
  • “На мій погляд, ми торкнулися найбільш «свіжих» і складних питань, і це сприяло отриманню чіткого уявлення про конфлікти та інші питання”;
  • “Обрана тема має життєво важливе значення для розуміння мінливого глобального порядку”;
  • “Ця Літня школа допомогла мене знайти сферу, в якій я хочу працювати в моєму майбутньому, що є дуже-дуже важливим результатом для мене!”

Студенти щоразу дуже високо оцінюють лекції та завдання експертів, враховуючи їхні відгуки:

  • “Це була блискуча подорож в теорії, що пояснюють розповсюдження та нерозповсюдження”;
  • “Питання Ірану було розкрито чітко і глибоко”;
  • “Особливо мені сподобалося, як була покрита тема російської військової доктрини і програми модернізації”;
  • Цей експерт "довів необхідність об'єднання політичних питань з технічними”;
  • Цей експерт "випробовував, випробовує та й надалі буде в змозі випробовувати наші уми”.

Автори найкращих презентацій 2015 року були нагороджені спеціальними листами. Так, Микола Христенко (тема: «Public (Opensource) Radiation Monitoring: Cases, Challenges, Discussion») отримав нагороду за найкращу бізнес презентацію.

Войчех Якобік (тема: «Iran Effect») за найбільш енергостимулюючу презентацію.

Олександр Канський (тема: «Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty. Elimination of SS-20 (Saber)») був нагороджений за найдружнішу до ракет презентацію.

Ольга Срібняк (тема: «Iran & the P5+1 negotiations (in terms of Putnam’s “Two-level Game” Model)») за найкращу презентацію нового учасника спільноти ядерного нерозповсюдження; Назар Мельник та Вадім Муха (тема: «Nuclear Fusion in connection with NPT») отримали нагороду за найкориснішу презентацію.

Мачей Станецькі (тема: «British and American approach to the "Rapacki Plan"») за найкращу історичну презентацію.